Na blogu technologie www znaleźć można szereg tematów dotyczących Internetu, języka HTML, stylów CSS, Joomli, Zen-Carta, Firefoxa (wtyczek i dodatków), Photoshopa oraz języka PHP.
Reklama
piątek, 13 listopada 2009
Xmarks – zdalna kopia zakładek w Firefoxie
Instalacja Xmarks jest dość prosta. Plugin można pobrać ze strony producenta www.xmarks.com a następnie zainstalować jako dodatek do Firefoxa. Koniecznym będzie również zalogowanie się (aby mieć później dostęp do kopii swoich zakładek). Najprostszym sposobem będzie zalogowanie się na stronie producenta poprzez wybór z menu u góry opcji LOG IN a następnie podanie swojego adresu e-mail, nazwy użytkownika i hasła. Następnie po potwierdzeniu rejestracji z menu Firefoxa wybieramy Narzędzia – Xmarks – Ustawienia i wpisujemy Nazwę użytkownika i hasło, po czym potwierdzamy wszystko przyciskiem OK. I TO WSZYSTKO :). Szybko, łatwo i przyjemnie i już nie będziemy się martwić o utratę Zakładek.
czwartek, 16 lipca 2009
Nowy system operacyjny – tym razem od Google
System ma być nadzwyczaj „lekki”, szybki bezpieczny. Chrome OS ma trafić do użytku w drugiej połowie 2010 roku. System będzie współpracował układami X86 i ARM. Wraz z systemem Chrome OS otrzymamy przeglądarkę Chrome. Według najnowszych informacji Gogle nawiązało współpracę z producentami notebooków takimi jak: Asus, Acer, Hewlett-Packard, Lenoro. Współpraca z tak wielkimi firmami ma zaowocować przede wszystkim bardzo szybkim działaniem systemu oraz funkcjonalnością pasującą do profilu netbooków.
piątek, 12 czerwca 2009
Photoshop - przykłady wykorzystania filtrów
Korzystając z różnych metod filtracji możemy wydobyć z obrazów wiele informacji, do których normalnie nie mielibyśmy dostępu. Filtry uwypuklające krawędzie i wyostrzające ujawniają szczegóły obiektów, których nawet nie zauważylibyśmy. Filtry uśredniające wygładzają chropowate i ząbkowane krawędzie w obrazie, dzięki czemu stają się one bardziej przyjemne dla oka.
Filtry w Photoshopie dają niezastąpione możliwości manipulacji obrazem. Dzięki nim można poprawiać jakość obrazów, a także je zniekształcać. Na jednym obrazie możemy stosować wiele różnych filtrów jednocześnie.
Wszystkie filtry zgromadzone są w menu Filtr.
Filtry można podzielić na:
Korekcyjne - służą do modyfikowania zeskanowanych obrazków
i przygotowania obrazka do wydruku. Jak widać na rysunku poniżej do filtrów korekcyjnych zaliczamy te zmieniające ostrość obrazka oraz ulepszające przejścia między kolorami. Znaleźć je można w menu Filtr, w podmenu Rozmycie, Szum, Wyostrzanie oraz Inne.
Destrukcyjne - tworzą one efekty tak dramatyczne, ze mogą łatwo zdominować całą kompozycję, w wyniku czego zastosowany filtr stanie się bardziej istotny niż sam obrazek. Większość filtrów destrukcyjnych umieszczona została w podmenu Zniekształć, Pikslowanie, Rendering i Stylizacja.
Efekty użycia tej grupy filtrów przedstawiono na rysunku poniżej.

Photoshop oferuje prawie dwukrotnie więcej filtrów destrukcyjnych niż korekcyjnych. Filtry destrukcyjne są mniej użyteczne i rzadziej stosowane.
Okno podglądu opisane na poniższym rysunku., należy obecnie do standardowego wyposażenia okien dialogowych filtrów.

czwartek, 23 kwietnia 2009
Przyjazne linki w Zen Cart
Jednym z lepszych dodatków do Zen Carta (a co za tym idzie darmowym :)) tworzącym przyjazne linki jest Simple SEO URL. Program można pobrać ze strony www.zen-cart.com. Przykład zastosowania tego modułu (wygląd przyjaznych linków utworzonych przez ten moduł) można zobaczyć w sklepie internetowym www.dobryklimat.net.pl.
Konfiguracja tego modułu w Zen-carcie dostępna jest poprzez:
1. Admin -> Konfiguracja -> Simple SEO URL - tam są ustawienia główne;
2. Admin -> Multimedia -> Simple SEO URL Manager - pierwsza opcja służy do czyszczenia cachu po zmianach, szczególnie gdyby zmieniało się nazwę kategorii, podkategorii czy zmieniało ich kolejność. Ważne, aby o tym pamiętać!!!
Szczegółowy tutorial opisujący sposób przygotowania przyjaznych linków w Zen-Carcie za pomocą Simple SEO URL dostępny jest na stronie: public.rubikintegration.com
Zachęcam do komentarzy i dzielenia się opiniami na temat tego produktu. A może ktoś z Was zna lepszy moduł?
piątek, 20 lutego 2009
Firebug – super pomoc dla webmasterów
Po pobraniu Firebuga ze strony www.getfirebug.com i zainstalowaniu go - w prawym dolnym rogu przeglądarki pojawi nam się nowa ikona z wizerunkiem insekta.
Najprostszą metodą użycia Firebuga jest kliknięcie prawym przyciskiem myszy w określonym miejscu na stronie www i wybranie z menu kontekstowego polecenia „Zbadaj element”, która utworzyło się po zainstalowaniu dodatku.
Po kliknięciu „Zbadaj element” pojawia się nam panel, który dzieli się nam na dwie części (lewą i prawą).

Po lewej stronie wyświetlona jest wygenerowana struktura HTML dokumentu, a po prawej - lista właściwości, które przypisane są do danego elementu (Styl – zakładka domyślna, która zawiera listę właściwości css, Układ – jest to wizualizacja modelu pudełkowego danego elementu oraz DOM, czyli lista funkcji użytych w dokumencie).
Rola Firebuga nie sprowadza się jedynie do wyświetlania informacji. Dzięki niemu możemy modyfikować wyświetlaną stronę poprzez zmianę styli i kodu html. Modyfikacje nie są oczywiście zapamiętywane, i po odświeżeniu strona wraca do poprzedniej postaci, lecz umożliwiają nam szybki podgląd strony po zmianie określonego elementu, bez wgrywania plików ze zmianami na serwer. Wpływa to znacznie na szybkość naszej pracy, gdyż możemy dokładnie ocenić jakiej zmiany potrzebujemy a następnie dopiero określoną zmianę wprowadzić w kodzie strony.
Firebug jest narzędziem, bez którego trudno po jakimś czasie wyobrazić sobie tworzenie stron internetowych.
sobota, 24 stycznia 2009
VirtueMart – rozbudowany system sklepu internetowego do Joomli
Komponent ten to bardzo zaawansowane oprogramowanie typu e-commerce przeznaczone do pracy z CMS-em Joomla. Ma on budowę modułową, i to właśnie dzięki temu można rozszerzać jego możliwości.
Najważniejszą z zalet VirtueMart jest bez wątpienia to, że jest on oprogramowaniem darmowym, a jedynie niektóre dodatki (bez których można się obejść:) ) są płatne.
Przejdźmy jednak do najważniejszych danych dla każdego użytkownika, który chce wykorzystać ten komponent na swojej stronie – CECHY VIRTUEMART:
• Zaawansowane zarządzanie kontem (wymagana rejestracji użytkownika).
• Dowolne zarządzanie adresami dostawy z poziomu konta użytkownika
• Bardzo zaawansowana historia zamówień.
• Kupujący może wyświetlić zestawienie wszystkich swoich dotychczasowych zamówień ze szczegółami.
• możliwość dostosowania e-maila potwierdzającego zamówienie, wysyłanego do kupującego i właściciela e-sklepu.
• Skalowalne warianty podatkowe:
Model 1: Oparty na podatkach z kraju odbiorcy produktów,
Model 2: Oparty na podatkach z kraju sprzedawcy produktów,
Model 3: Oparty na podatkach obliczanych w ramach UE.
• Wielowalutowość i wielojęzyczność.
• Protokół szyfrowania https.
• Zarządzanie nielimitowaną liczbą produktów i kategorii.
• Możliwość włączenia i wyłączenia wyświetlania ceny (można stosować jako katalog online po wyłączeniu funkcji koszyka).
• Szybkie wyszukiwanie produktów, kategorii i producentów.
• Publikacja opinii i ocen produktów.
• Dopisywanie indywidualnych cech produktów.
• Komponent sygnalizuje dostępność produktu na magazynie oraz przewidywany termin dostawy.
Administrator ma praktycznie nieograniczone możliwości, może:
• Dodawać wiele obrazów i plików do jednego produktu.
• Stosować atrybuty produktów (rozmiar, kolor).
• Klasyfikować rodzaje towarów (np. "samochody", "motocykle" lub "muzyka").
• Zmieniać sposoby płatności.
• Stosować różne ceny za produkt.
• Prowadzić statystyki sklepu, np. ilość nowych użytkowników.
• Zarządzać zamówieniami z historii zamówień, powiadamiać klienta o zmianach statusu zamówienia.
• Sporządzać raporty: sprzedane przedmioty, dochody miesięczne / roczne.
• Zarządzać walutami oraz krajami.
środa, 7 stycznia 2009
Tryby kolorów - podstawy
SKALA SZAROŚCI
Tryb ten przeznaczony jest dla obrazów czarno białych. Obraz w skali szarości wykorzystuje paletę 256 odcieni szarości. Opcja fotografowania w skali szarości, jest dostępna w większości aparatów cyfrowych. W celu uzyskania czarno-białego zdjęcia najlepiej jednak jest przekształcić np. obraz RGB do skali szarości dopiero na etapie komputerowej obróbki zdjęcia np. w Photoshopie.
RGB
Jest to najbardziej rozpowszechniony tryb kolorów. Obraz w trybie RGB zawiera trzy kanały, w których przechowywane są informacje o poszczególnych składowych koloru (czerwonej (R-red), zielonej(G-green) i niebieskiej (B-blue)) każdego piksela w obrazie. Tryb kolorów RGB używany jest w edycji zdjęć cyfrowych oraz do wyświetlania obrazu na ekranie monitora komputerowego.
CMYK
Jest to tryb który najlepiej sprawdza się w wydruku na maszynach offsetowych itp., czyli w drukarniach. Litery w nazwie oznaczają kolory podstawowe, czyli turkusowy (ang. Cyan), purpurowy (ang. Magneta), żółty (ang.Yellow) oraz czarny (ang. blacK). Niektóre programy komputerowe oferują możliwość konwersji obrazu z trybu RGB na CMYK - oraz wyświetlania ich na ekranie. Oczywiście nie jest to całkowicie zgodne z prawdą, ponieważ monitor może wyświetlać obrazy tylko w trybie RGB i nie radzi sobie z trybem CMYK. Program graficzne starają się jednak wyświetlić na ekranie tylko te kolory, które są dostępne w trybie CMYK.
LAB
Tryb ten oparty jest na postrzeganiu kolorów przez oko ludzkie. Wartości liczbowe w modelu Lab opisują wszystkie kolory dostrzegane przez człowieka o normalnych zdolnościach widzenia. Model Lab definiuje to, jak kolor wygląda, a nie to, ile barwników potrzeba, aby uzyskać kolor na urządzeniu (np. monitorze, drukarce biurkowej, w aparacie cyfrowym), dlatego też uznaje się go za model koloru niezależny od urządzenia. Pierwszym kanałem w Lab jest kanał luminacji (oznaczany jako „L”, od ang. luminosity). To w tym kanale przechowywane są informacje o jasności danego piksela. Pozostałe dwa kanały (oznaczane jako „a” oraz „b”) zawierają informacje o barwie.