Po pobraniu Firebuga ze strony www.getfirebug.com i zainstalowaniu go - w prawym dolnym rogu przeglądarki pojawi nam się nowa ikona z wizerunkiem insekta.
Najprostszą metodą użycia Firebuga jest kliknięcie prawym przyciskiem myszy w określonym miejscu na stronie www i wybranie z menu kontekstowego polecenia „Zbadaj element”, która utworzyło się po zainstalowaniu dodatku.
Po kliknięciu „Zbadaj element” pojawia się nam panel, który dzieli się nam na dwie części (lewą i prawą).

Po lewej stronie wyświetlona jest wygenerowana struktura HTML dokumentu, a po prawej - lista właściwości, które przypisane są do danego elementu (Styl – zakładka domyślna, która zawiera listę właściwości css, Układ – jest to wizualizacja modelu pudełkowego danego elementu oraz DOM, czyli lista funkcji użytych w dokumencie).
Rola Firebuga nie sprowadza się jedynie do wyświetlania informacji. Dzięki niemu możemy modyfikować wyświetlaną stronę poprzez zmianę styli i kodu html. Modyfikacje nie są oczywiście zapamiętywane, i po odświeżeniu strona wraca do poprzedniej postaci, lecz umożliwiają nam szybki podgląd strony po zmianie określonego elementu, bez wgrywania plików ze zmianami na serwer. Wpływa to znacznie na szybkość naszej pracy, gdyż możemy dokładnie ocenić jakiej zmiany potrzebujemy a następnie dopiero określoną zmianę wprowadzić w kodzie strony.
Firebug jest narzędziem, bez którego trudno po jakimś czasie wyobrazić sobie tworzenie stron internetowych.