Reklama

piątek, 12 września 2008

BLOGI – skuteczna pomoc, czy zaśmiecanie Internetu?

Blog prawdopodobnie wymyśliła Amerykanka Carolyn Burke. Pierwszym polskim blogiem był przypuszczalnie blog o nazwie r.u.z.c. (rychły upadek zachodniej cywilizacji).

Ale czym właściwie są obecne blogi? Czy mają coś wspólnego z pierwszymi blogami, czy są jedynie spamem służącym np. pozycjonowaniu stron internetowych?

Według definicji jakie pojawiają się w Sieci - BLOG jest to prywatna stroną www, która przypomina tak znane pamiętniki (chociaż różni się od nich m.in. tym, iż blog moje obejrzeć praktycznie każdy, a pamiętnik był rzeczą o której wiedzieli i którą czytali nieliczni), i poświęcona jest wybranemu przez autora bądź też autorów (często blogi pisane są wspólnie przez większą ilość osób) tematowi.

Notatki mogą przybierać różnoraką formę. Niekiedy pojawiają się w postaci tekstowej - jako eseje, opinie, opowiadania, wiersze, porady itp. (np. blog Własna Firma), a czasami również w postaci graficznej, z dużą ilością zdjęć i ilustracji. To co znajduje się na blogach zależy głównie od pomysłu twórcy. Szukając pomysłu na własnego bloga możemy stworzyć coś całkowicie nowego, wyjątkowego bądź też często możemy sugerować się pracami innych (np. przeglądając blogi w katalogu stron).

Wiele współczesnych blogów tworzonych jest z myślą o innych (by podzielić się z nimi swoimi spostrzeżeniami, doświadczeniami na określony temat) i są to zazwyczaj blogi tematyczne (np. blog Żyjmy ekologicznie), ale jest również część blogów - śmieci, które służą nie wiadomo czemu i zaśmiecają jedynie Internet.

czwartek, 11 września 2008

Adobe Photoshop - Tworzenie menu do strony internetowej

autorem artykułu jest Rafał Turek


Nieodzownym elementem każdej strony internetowej jest menu. Podczas tworzenia strony www zawsze zastanawiamy się jak ono będzie wyglądać i gdzie je umieścić.Artykuł ten opisuje sposób wykonania prostego menu do strony internetowej.


Czytając poniższy artykuł można dowiedzieć się m.in. o:

- pracy na warstwach,

- zastosowaniu narzędzi do zaznaczania,

- zastosowaniu narzędzia Gradient z przybornika narzędzi,

- tworzeniu odcięć,

- eksporcie grafiki do strony internetowej.



1. Tworzymy nowy dokument:

a) z paska menu wybieramy Plik - Nowy (szerokość-200 pikseli, wysokość-300 pikseli)

b) wypełniamy naszą warstwę Tło (przy użyciu Wiadra z farbą z przybornika narzędzi) ciemnym kolorem - tutaj zastosowałem kolor brązowy:



Obrazek



2. Nowa warstwa:

a) tworzymy nową warstwę (Warstwa - Nowa - Warstwa) i nadajemy jej nazwę przycisk

b) wybieramy narzędzie do zaznaczenia - Zaznaczanie prostokątne z przybornika narzędzi

c) trzymając klawisz Shift tworzymy zaznaczenie:



Obrazek



3. Wypełnianie gradientem:

a) z przybornika narzędzi wybieramy narzędzie Gradient

b) wybieramy gradient skośny:



Obrazek



c) teraz wciskamy D a potem X na klawiaturze by kolejno: przywrócić standardowe kolory narzędzia i tła (D) i zamienić kolory narzędzia i tła (X)

d) trzymając klawisz Shift klikamy w lewym dolnym rogu naszego zaznaczenia i przeciągamy (wciąż z wciśniętym klawiszem Shift) do prawego górnego rogu:



Obrazek



e) puszczamy teraz przycisk myszy a potem klawisz Shift i nasz obrazek powinien teraz wyglądać następująco:



Obrazek



4. Modyfikacja zaznaczenia:

a) z paska menu wybieramy Zaznacz - Zmień - Zawężanie. Ustawiamy wartość na 2 piksele i wciskamy OK

b) tworzymy nową warstwę (Warstwa - Nowa - Warstwa) i wypełniamy teraz nasze zaznaczenie ciemnym szarym kolorem. Następnie wciskamy na klawiaturze Ctrl + D by odznaczyć

5. Ponowne zaznaczanie:

a) wykorzystując narzędzie Zaznaczanie prostokątne zaznaczamy połowę naszego przycisku:



Obrazek



b) scalamy Warstwę 1 i warstwę przycisk zaznaczając Warstwę 1 i wybierając z menu opcje Warstwa - Połącz w dół.

Trzymając klawisze Alt + Ctrl + Shift naciskamy na klawiaturze strzałkę w prawo i rozciągamy nasz przycisk, aż nabierze oczekiwanych przez nas rozmiarów:



Obrazek



Następnie wciskamy Ctrl + D by odznaczyć.



c) gdy mamy już gotowy jeden z naszych przycisków wykorzystujemy ponownie narzędzie Zaznaczanie prostokątne i zaznaczamy nasz przycisk

d) trzymając klawisze Alt + Ctrl + Shift naciskamy na klawiaturze strzałkę w dół i w ten sposób kopiujemy zaznaczenie aż otrzymamy pożądaną przez nas liczbę przycisków:



Obrazek



6. Zaznaczenie eliptyczne:

a) tworzymy nową warstwę (Warstwa - Nowa - Warstwa) i nazywamy ją wycięcie. Narzędziem Zaznaczanie eliptyczne zaznaczamy owalny kształt po prawej stronie naszych przycisków:



Obrazek



b) korzystamy ponownie z narzędzia Gradient wybierając tym razem gradient liniowy. Znowu wciskamy z klawiatury klawisze D a następnie X (by przywrócić ustawienia standardowe i zamienić kolory tła i narzędzia) i trzymając klawisz Shift wypełniamy zaznaczenie

c) trzymając wciśnięty klawisz Ctrl klikamy na warstwie przycisk aby zaznaczyć tę warstwę. Z menu wybieramy Zaznacz - Odwrotność i będąc na warstwie wycięcie wciskamy klawisz delete żeby usunąć zbędną część. Nasze menu wygląda teraz następująco:



Obrazek



d) klikamy teraz na warstwie wycięcie prawym przyciskiem myszy i powielamy ją (Powiel warstwę). Zaznaczamy nowo powstałą warstwę wycięty brzeg kopia i z menu wybieramy Edycja - Przekształć - Odbij poziomo. Przeciągamy odbity poziomo brzeg na lewą stronę dopasowując tak aby powstało menu widoczne poniżej:



Obrazek



e) mając zaznaczoną warstwę wycięcie kopia wybieramy z menu opcję Warstwa - Połącz w dół. Mając złączone warstwy wycięcie kopia i wycięcie ponownie wybieramy opcje Połącz w dół i zostają nam jedynie dwie warstwy: przycisk i Tło:



Obrazek



f) łatwo zauważyć, iż brzegi menu są dość "ostre". Zmieńmy ten wygląd. Klikamy prawym przyciskiem myszy na warstwie przycisk i wybieramy Opcje mieszania. Zaznaczamy opcje Faza i płaskorzeźba oraz Kontur.

Otrzymujemy nieco zmienione menu:



Obrazek



7. Wewnątrz przycisków:

a) tworzymy nową warstwę o nazwie przycisk wewnątrz

b) narzędziem Zaznaczanie prostokątne zaznaczamy małe prostokąty w środku tych większych i wypełniamy je gradientem liniowym nieco jaśniejszym niż poprzednio:



Obrazek



c) trzymając ponownie wciśnięte Alt + Ctrl + Shift przeciągamy myszką w dół nasz jaśniejszy prostokącik kopiując go pięć razy



Nasze menu jest już prawie gotowe. Możemy teraz jeszcze dodać tekst wewnątrz tych małych jasnych prostokącików. Z przybornika narzędzi wybieramy narzędzie Tekst i reszta zależy od tego co chcemy umieścić na naszej stronie. Tutaj wprowadziłem następujący tekst:



Obrazek



8. Zapisywanie i wycinanie:

Gdy nasze menu jest już gotowe zapiszmy je w taki sposób aby później mogło posłużyć nam przy budowie naszej strony. Jeżeli chcemy bezpośrednio całe nasze menu zapisać jak jeden obrazek wybieramy z menu opcje Plik - Zapisz dla Weba. Po zapisaniu pliku za pomocą polecenia Zapisz dla Weba, można wygenerować plik HTML dla tego obrazka. Plik ten zawiera cały kod niezbędny do wyświetlenia obrazka w przeglądarce WWW.



Istnieje również możliwość podziału naszego obrazka na mniejsze składowe. Przykładowo ustalono, że każdy z przycisków zostanie wycięty osobno, aby później, podczas pracy nad stroną internetową można było do każdego z nich (np. HOBBY) przyporządkować odpowiednią podstronę strony WWW. Może i brzmi to dalej jak jedna wielka zagadka dla tych, którzy po raz pierwszy zetknęli się z tym, ale w rzeczywistości jest bardzo proste:



a) z przybornika narzędzi wybieramy narzędzie Odcięcie:



Obrazek



b) zaznaczamy każdy z przycisków osobno:



Obrazek



c) z menu wybieramy Plik - Zapisz dla Weba i wybieramy OK:



Obrazek



Mamy już nasze obrazki przygotowane wraz z kodem źródłowym. Każdy przycisk jest wycięty osobno, więc nie pozostaje już nic innego niż praca z tym menu w programie do tworzenia stron WWW. A tak powinno wyglądać nasze menu po zastosowaniu narzędzia Odcięcie:



Obrazek



Ćwiczenie to pokazuje jak w prosty sposób zrobić ciekawe menu do strony internetowej. Lecz to nie jest jeszcze koniec naszej pracy bo dlaczego nasze menu nie mogłoby wyglądać tak:



Obrazek



Zastosowano tutaj efekt Faza i płaskorzeźba oraz Satyna (znajdują się one w menu Opcje mieszania po kliknięciu na daną warstwę - w tym przypadku na warstwę przycisk wewnątrz - prawym przyciskiem myszy).



Rozmieszczanie przycisków zależy tylko i wyłącznie od naszych upodobań, można np. pomiędzy poszczególnymi przyciskami zrobić odstępy co zmieni wizualnie wygląd menu, zmienić kształt przycisków (przyciski nie muszą być prostokątne- równie dobrze mogą być eliptyczne i wtedy zamiast Zaznaczania prostokątnego wybieramy Zaznaczanie eliptyczne i tworzymy warstwę przycisk).




--

E-LIME - Tworzenie stron www Krynica