Reklama

środa, 7 stycznia 2009

Tryby kolorów - podstawy

W obrazie cyfrowym zapisywane są wartości liczbowe, które opisują każdy piksel, który składa się na dany obraz. To jak są prezentowane te wartości i w jaki sposób organizowane nazywamy trybami kolorów.

SKALA SZAROŚCI
Tryb ten przeznaczony jest dla obrazów czarno białych. Obraz w skali szarości wykorzystuje paletę 256 odcieni szarości. Opcja fotografowania w skali szarości, jest dostępna w większości aparatów cyfrowych. W celu uzyskania czarno-białego zdjęcia najlepiej jednak jest przekształcić np. obraz RGB do skali szarości dopiero na etapie komputerowej obróbki zdjęcia np. w Photoshopie.

RGB
Jest to najbardziej rozpowszechniony tryb kolorów. Obraz w trybie RGB zawiera trzy kanały, w których przechowywane są informacje o poszczególnych składowych koloru (czerwonej (R-red), zielonej(G-green) i niebieskiej (B-blue)) każdego piksela w obrazie. Tryb kolorów RGB używany jest w edycji zdjęć cyfrowych oraz do wyświetlania obrazu na ekranie monitora komputerowego.

CMYK
Jest to tryb który najlepiej sprawdza się w wydruku na maszynach offsetowych itp., czyli w drukarniach. Litery w nazwie oznaczają kolory podstawowe, czyli turkusowy (ang. Cyan), purpurowy (ang. Magneta), żółty (ang.Yellow) oraz czarny (ang. blacK). Niektóre programy komputerowe oferują możliwość konwersji obrazu z trybu RGB na CMYK - oraz wyświetlania ich na ekranie. Oczywiście nie jest to całkowicie zgodne z prawdą, ponieważ monitor może wyświetlać obrazy tylko w trybie RGB i nie radzi sobie z trybem CMYK. Program graficzne starają się jednak wyświetlić na ekranie tylko te kolory, które są dostępne w trybie CMYK.

LAB
Tryb ten oparty jest na postrzeganiu kolorów przez oko ludzkie. Wartości liczbowe w modelu Lab opisują wszystkie kolory dostrzegane przez człowieka o normalnych zdolnościach widzenia. Model Lab definiuje to, jak kolor wygląda, a nie to, ile barwników potrzeba, aby uzyskać kolor na urządzeniu (np. monitorze, drukarce biurkowej, w aparacie cyfrowym), dlatego też uznaje się go za model koloru niezależny od urządzenia. Pierwszym kanałem w Lab jest kanał luminacji (oznaczany jako „L”, od ang. luminosity). To w tym kanale przechowywane są informacje o jasności danego piksela. Pozostałe dwa kanały (oznaczane jako „a” oraz „b”) zawierają informacje o barwie.