Reklama

piątek, 12 czerwca 2009

Photoshop - przykłady wykorzystania filtrów

Korzystając z różnych metod filtracji możemy wydobyć z obrazów wiele informacji, do których normalnie nie mielibyśmy dostępu. Filtry uwypuklające krawędzie i wyostrzające ujawniają szczegóły obiektów, których nawet nie zauważylibyśmy. Filtry uśredniające wygładzają chropowate i ząbkowane krawędzie w obrazie, dzięki czemu stają się one bardziej przyjemne dla oka.

Filtry w Photoshopie dają niezastąpione możliwości manipulacji obrazem. Dzięki nim można poprawiać jakość obrazów, a także je zniekształcać. Na jednym obrazie możemy stosować wiele różnych filtrów jednocześnie.

Wszystkie filtry zgromadzone są w menu Filtr.

Filtry można podzielić na:

Korekcyjne - służą do modyfikowania zeskanowanych obrazków
i przygotowania obrazka do wydruku. Jak widać na rysunku poniżej do filtrów korekcyjnych zaliczamy te zmieniające ostrość obrazka oraz ulepszające przejścia między kolorami. Znaleźć je można w menu Filtr, w podmenu Rozmycie, Szum, Wyostrzanie oraz Inne.



Destrukcyjne - tworzą one efekty tak dramatyczne, ze mogą łatwo zdominować całą kompozycję, w wyniku czego zastosowany filtr stanie się bardziej istotny niż sam obrazek. Większość filtrów destrukcyjnych umieszczona została w podmenu Zniekształć, Pikslowanie, Rendering i Stylizacja.

Efekty użycia tej grupy filtrów przedstawiono na rysunku poniżej.



Photoshop oferuje prawie dwukrotnie więcej filtrów destrukcyjnych niż korekcyjnych. Filtry destrukcyjne są mniej użyteczne i rzadziej stosowane.

Okno podglądu opisane na poniższym rysunku., należy obecnie do standardowego wyposażenia okien dialogowych filtrów.


Pamiętajmy, iż przed zastosowaniem filtru najlepiej utworzyć kopię oryginalnej warstwy, ponieważ skopiowanie obrazka chroni oryginał i umożliwia jego przywrócenie w przypadku niezadowalających zmian.