Reklama

czwartek, 4 sierpnia 2011

Włamanie na stronę www lub do sklepu internetowego – szczegóły postępowania

Ostatnio coraz częściej słyszę o włamaniach na strony www lub też do sklepów online znajomych. Niestety problem ten dotknął i mnie. Pomimo, że staram się wykonywać aktualizacje oprogramowania na którym buduję serwisy lub sklepy oraz co jakiś czas zmieniać hasła do tych serwisów i baz danych to widać jednak, że wciąż robię za mało jeżeli chodzi o bezpieczeństwo serwisów internetowych :). Z drugiej jednak strony często słyszymy o włamaniach do serwisów banków czy tez dużych firm, więc jeżeli takie firmy mają z tym problem to dochodzę do wniosku, że nie da się skutecznie, w 100%, zabezpieczyć przed atakiem hakerów. Oczywiście należy robić wszystko aby zapobiegać takim atakom, leczy gdy już dojdzie do włamania to powinniśmy zgłosić sprawę na Policji.

Przed pójściem na najbliższy komisariat Policji postarajmy się zgromadzić jak najwięcej informacji dotyczących włamania (im więcej informacji tym lepiej), czyli:
- czas i adres IP z którego zostało dokonane włamanie oraz wszelkie inne ślady jakie mógł pozostawić sprawca (np. adresy e-mail),
- widoczne zmiany wprowadzone na stronie,
- listę zmienionych plików.

Po zgromadzeniu tych informacji i przywróceniu wcześniejszej kopii strony (pamiętajmy aby zawsze zmienić również hasła zarówno do panelu administracyjnego strony jak też do bazy danych i ftp) możemy udać się na komisariat Policji. Dyżurny przyjmie zgłoszenie i przekaże naszą sprawę do dalszego zbadania do odpowiedniego wydziału Policji. Podczas ustalania sprawcy możemy być wezwani ponownie w celu dalszych wyjaśnień lub też w większości wypadków dopytani telefonicznie o inne potrzebne szczegóły.