Reklama

wtorek, 27 sierpnia 2013

Wybór hostingu – na co zwrócić uwagę, nasze doświadczenia z firmami świadczącymi tego typu usługi

Tym razem postanowiłem napisać artykuł dotyczący wyboru hostingu (pomijam tutaj całkowicie darmowe hostingi i skupiam się jedynie na płatnych) pod serwis internetowy. Wybór ten nie jest rzeczą łatwą (m.in. ze względu na dużą rozbieżność jeżeli chodzi o cenę i jakość usług), dlatego też podzielę się z wami moimi spostrzeżeniami dotyczącymi firm hostingowych z których usług korzystałem bądź korzystam.

Na początek kilka rad dla tych, którzy właśnie teraz zastanawiają się nad wyborem hostingu

1. Planując zakup hostingu musimy najpierw określić rodzaj serwisu internetowego (sklep, portal, blog) jaki zamierzamy stworzyć. To właśnie typ serwisu wiąże się z tym ile miejsca na serwerze będziemy potrzebowali, jaki będzie ruch na stronie itd..

2. Jeżeli wiemy już jaki rodzaj serwisu zamierzamy wykonać, powinniśmy dokładnie określić nasze szczegółowe wymagania (m.in. właśnie jaką ilość miejsca na serwerze będziemy potrzebowali).

3. Wybierając firmę świadczącą usługi hostingowe, pamiętajmy aby dopasować hosting do naszych potrzeb, zwracając tym samym szczególną uwagę na:

  • typ hostingu (hosting współdzielony jest na pewno atrakcyjny pod względem ceny, lecz jeżeli tworzymy duży sklep internetowy, z mnóstwem produktów i zakładamy, że sklep ten będzie miał dużą odwiedzalność, powinniśmy raczej skorzystać z serwera dedykowanego);
  • ilość miejsca na serwerze (sprawa bardzo istotna gdyż określa ilość plików jaką możemy załadować na serwer. Oczywiście tworząc prostą wizytówkę firmy z kilkoma podstronami lub też bloga (nie mam tutaj na myśli rozbudowanych blogów z bardzo dużą ilością odwiedzin jak np. Fashionelka :)) w zupełności wystarczy nam jeden z tańszych planów hostingowych (np. 1 GB przestrzeni dyskowej);
  • gwarantowany czas działania (najlepiej oczywiście powyżej 99%)
  • limit transferu (powinniśmy mieć możliwość śledzenia stopnia wykorzystania transferu);
  • bezpieczeństwo (szukajmy firm hostingowych, które gwarantują tworzenie częstej kopii bezpieczeństwa wszystkich danych. Zwracajmy uwagę czy sami jako klienci nie mamy możliwości tworzenia kopii bezpieczeństwa z panelu klienta. Istotne jest, o czym sam się przekonałem po kilku włamaniach na strony, aby firma hostingowi posiadała kopie naszych danych nie tylko z dnia poprzedniego ale np. sprzed 2 tygodni czy też sprzed miesiąca);
  • wsparcie techniczne (niezwykle istotny element, zwracajmy uwagę czy firma hostingowa oferuje całodobową pomoc i jak szybka jest reakcja pracowników tej firmy na nasze maile z prośbą o pomoc lub też na różnego rodzaju awarie, które co jakiś czas mogą się zdarzać);
  • cena (pamiętajmy aby nie był to główny wyznacznik. Ważne jest aby cena szła w parze z jakością i naprawdę czasami lepiej dopłacić parę złotych i skorzystać z usług sprawdzonych aczkolwiek nie najtańszych firm. Płacąc więcej za solidny hosting często nie mamy praktycznie żadnych problemów z włamaniami na stronę, z chwilową niedostępnością strony itd.);
  • obsługiwane skrypty (zwracajmy uwagę na obsługiwane przez serwery skrypty, aby potem nie okazało się, że wykupiony hosting nie obsługuje skryptów, których wymaga silnik naszego serwisu internetowego).

Poniżej prezentuję swoją ocenę firm hostingowych z których usług miałem okazję skorzystać (w kolejności od najlepszej firmy):
1. HOME.PL
Plusy: Stabilność, szybka pomoc techniczna w razie problemów, częste kopie bezpieczeństwa, praktycznie brak jakichkolwiek problemów przez kilka lat, istnieje możliwość negocjacji cen jeżeli jesteśmy już stałymi klientami.
Minusy: cena (w tym przypadku cena idzie w parze z jakością, jednak idealnie byłoby gdyby ceny były nieco niższe :) ).
2. IQ.PL
Wszystko tak jak w home.pl, z tym, że nie próbowałem jeszcze negocjować cen :).
Plusy: Stabilność, szybka pomoc techniczna w razie problemów, praktycznie brak jakichkolwiek problemów przez kilka lat (jedno większe włamanie na sklep internetowy ale to niestety mogła być wina starego oprogramowania na którym stał sklep).
Minusy: cena .
3. HEKKO.PL
Plusy: pomoc techniczna w razie problemów (ale już nie tak ekspresowa jak w HOME czy IQ), bardzo dobry stosunek jakości do ceny
Minusy: mieliśmy drobne problemy z przekraczaniem limitu transferu i stąd mały minus :) (w innych hostingach o podobnych parametrach tego nie było)
4. UNIXSTORM.ORG
Plusy: dobry stosunek jakości do ceny (nie tak dobry jak w hekko gdyż ceny są odrobinę wyższe)
Minusy: trochę szybciej mogliby odpowiadać na zgłoszenia, chociaż zawsze otrzymywałem odpowiedź do kilku godzin, ale jednak będę się upierał przy tym, ze można szybciej :).
5. LAOHOST.PL
Plusy: dobry stosunek jakości do ceny, zaostrzyli tym roku domyślną politykę bezpieczeństwa na serwerach i jak narazie zakończyło się problematyczne przywracanie stron do życia po włamaniach
Minusy: ciężko nie przekroczyć wykupionego planu, powinni moim zdaniem dawać większy limit zużycia zasobów do konta małego i średniego, nawet w zamian za mniejszą powierzchnię dyskową.
6. HOSEO.PL
Każdy z powyższych hostingów mogę polecić z czystym sumieniem, niestety w HOSEO jak na razie widzę więcej minusów (częste błędy Internal Server Error i o czym musze również napisać, pomimo że dotyczy to domen, to brak systemu automatycznych płatności jeżeli chodzi o domeny. Po opłaceniu piszę często maile z prośbą o odblokowanie domeny za którą tydzień temu zapłaciłem. Ale jest światło w tunelu bo wprowadzają już automatyczne płatności i jest to już w fazie testów) niż plusów, ale jeszcze przez jakiś czas zaczekam na poprawę jakości ich usług. Problemy te wynikać mogą jednak też z faktu, że jest to taki typowy hosting pod osoby zajmujące się pozycjonowaniem.