Reklama

środa, 30 listopada 2016

Wielojęzyczna strona www oparta na Wordpressie

Wordpress jest bez wątpienia jednym z najlepszych a zarazem jednym z najpopularniejszych CMSów na świecie. Skrypt ten stosowany jest zarówno do budowy firmowych stron www jak i blogów czy nawet sklepów internetowych. Ale czy w oparciu o Wordpressa możemy zbudować wielojęzykową stronę www? Oczywiście, że … TAK!

Tworząc witrynę wielojęzyczną opartą na Wordpressie możemy:

  • Skorzystać z opcji Multisite (dostępne w Wordpress 3.0 lub wyższej wersji), gdzie możemy założyć osobne witryny dla różnych wersji językowych. Podczas instalacji Sieci możemy wybrać adresy w postaci subdomen lub podkatalogów, pamiętajmy jednak że tych ustawień nie możemy już później zmienić. Więcej informacji na temat opcji Multisite możecie znaleźć na https://codex.wordpress.org/Create_A_Network
  • Wykorzystać do tego celu jedną z wielu wtyczek, które oferuje nam Wordpress. Ja chciałbym polecić Wam dwie wtyczki, dzięki którym przetłumaczycie swoją stronę na dowolną ilość języków. Pamiętajcie jednak aby przed wyborem przejrzeć dokładnie możliwości poszczególnych wtyczek językowych. Często dochodzi do sytuacji gdy chcemy rozbudować własny serwis, na przykład w taki sposób aby stał się on również sklepem internetowym, i dochodzimy do momentu w którym okazuje się, że wtyczka językowa nie współpracuje z wtyczką rozbudowującą nasz serwis o możliwości sklepu internetowego!
    1. Jeżeli dysponujecie większym budżetem możecie skorzystać z płatnej wtyczki WPML (The WordPress Multilingual Plugin) - https://wpml.org/ . Plugin płatny ale współpracuje np. z WooCommerce, dzięki czemu możemy zbudować sklep wielojęzyczny
    2. Jeśli jednak chcielibyście skorzystać z darmowego rozwiązania to moim zdaniem najlepszym rozwiązaniem będzie wtyczka Polylang, dzięki której przetłumaczymy naszą witrynę na tyle języków ile chcemy i nie musimy przeznaczać na to żadnych dodatkowych środków pieniężnych.

3 komentarze:

Marta Wiśniewska pisze...

Można jeszcze wymienić odnośnie Wordpressa systemy płatności do WooCommerce. Ja używam w praktyce https://www.cashbill.pl/integracja/integracja-platnosci-online-woocommerce bo jest bezpieczny, sprawdzony i zapewnia szybkie płatności.

Mariusz pisze...

WPML to bardzo dobra wtyczka. Warto jeszcze pamiętać o prawidłowym ustawieniu atrybutu hreflang pod pozycjonowanie - https://seo-cymes.pl/pozycjonowanie-stron/.

Alex pisze...

Szablony stron internetowych dla wszystkich. Znajdź szablon na swoje potrzeby w TemplateMonster i pobierz za darmo. https://www.templatemonster.com/pl/wlasciwosci/funkcje/portfolio/